Jak najkorzystniej sfinansować wykończenie mieszkania lub domu?

wykończenie mieszkania

To, że wykończenie mieszkania jest kosztowne, wie każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z pracami remontowymi. Ważne jest nie tylko to, ile pieniędzy możemy przeznaczyć na ten cel, ale też jak zaplanować wszystkie prace, by się w tym budżecie zmieścić. Problem z tym ma przynajmniej połowa remontujących Polaków. Jak takiej sytuacji zapobiec?

Jak Polacy finansują wykończenie mieszkania?

Jeśli chodzi o wykończenie nowo zakupionego mieszkania, to duża część Polaków decyduje się na sfinansowanie tego środkami pochodzącymi z kredytu hipotecznego, który posłużył samemu zakupowi mieszkania. Ciężko w takim przypadku sfinansować wykończenie mieszkania własnymi oszczędnościami, które z pewnością zostały przeznaczone na wkład własny. Osoby, które nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej, mogą posiłkować się także zwykłą pożyczką gotówkową w instytucji pozabankowej. Nieliczni Polacy deklarują przy tym korzystanie z pomocy rodziny, czy pożyczek od znajomych.

Każdy z wyżej wymienionych przypadków może być problematyczny. Przede wszystkim – pożyczone pieniądze trzeba spłacać na bieżąco, zanim jeszcze skończy się wykańczać mieszkanie i będzie można w nim zamieszkać. Oznacza to ni mniej, ni więcej to, że dodatkowe wydatki będą sporym problemem. W skrajnych przypadkach końcowego efektu możemy spodziewać się kilka długich miesięcy po planowanym terminie.

Stabilny kosztorys to klucz do sukcesu

Nie trudno wyjść poza zaplanowany budżet. Wystarczy, że nie będziemy zadowoleni z pracy ekipy remontowej, konieczne będą poprawki lub jedyni dostępni w danym terminie fachowcy są bardzo drodzy. Dlatego polecanym sposobem na wykończenie mieszkania jest zlecenie kompleksowej aranżacji jednemu wykonawcy. Może to być sam deweloper lub wyspecjalizowana firma.

Oba rozwiązania mogą być korzystne, jednak warto mieć na względzie, że samodzielna firma chętnie podejmie się również wykończenia mieszkania z rynku wtórnego, w starym budownictwie, o nietypowy rozmieszczeniu pomieszczeń lub z wieloma problemami natury technicznej. Deco Nova – firma mająca ponad 15-letnie doświadczenie w tej branży – podkreśla, że to właśnie takie mieszkania najczęściej generują dodatkowe koszty wykończenia. Zawsze może bowiem okazać się, że konieczne jest przemodelowanie układu mieszkania, postawienia zabudowy gipsowo-kartonowej, czy wymiana rur, a nawet instalacji elektrycznej. Sami nie zawsze jesteśmy w stanie ocenić stan takiego mieszkania, ale z pewnością taką konieczność zauważą fachowcy, którzy będą przygotowywać kosztorys.

Nie mamy oczywiście gwarancji tego, że zapłacimy tyle samo, ale jeżeli wystąpią jakiekolwiek wahania w kosztorysie, będą one niewielkie i łatwe do sfinansowania. Dodatkowa korzyść, która jest związana z góry ustalonym kosztorysem jest taka, że na każdym etapie prac mamy możliwość kontrolowania postępów oraz poniesionych już wydatków. Konsekwencją tego będzie nie tylko spokojny cel, ale także łatwiejsze zarządzanie domowym budżetem.